SKU: TRL-D-35-2010-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1727/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Trail Series Front Fixed Length End Links
SKU: TRL-D-35-2010-FEL2
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Handling Stability for Your Dodge Ram
What’s Included in the Set?
  • Trail Series Front Sway Bar End Links (TRL-D-35-2010-FEL2)
Key Features Benefits
Engineered for Your Truck’s Height
Please note: We require the height of your vehicle at the time of order to ensure a precise fit.
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Effortless Installation
Final Thoughts
Upgrade today for superior handling and control!
Built With
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Year Range 10-12
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
Google
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
SH
Shawn Hooten Apr 27, 2025
AP
Ajay Paynter Mar 9, 2026
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
Z
Zion Sep 24, 2025
LS
Leonard Smith Jan 22, 2026
MR
Melanee Raynes Mar 25, 2019
TM
Tony Moller Aug 25, 2025
Awesome parts! Support the older Jeeps! Great customer service.
EG
Erica Grissom May 27, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)