SKU: TRL-D-35-2010-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1727/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Trail Series Front Fixed Length End Links
SKU: TRL-D-35-2010-FEL2
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Handling Stability for Your Dodge Ram
What’s Included in the Set?
  • Trail Series Front Sway Bar End Links (TRL-D-35-2010-FEL2)
Key Features Benefits
Engineered for Your Truck’s Height
Please note: We require the height of your vehicle at the time of order to ensure a precise fit.
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Effortless Installation
Final Thoughts
Upgrade today for superior handling and control!
Built With
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Year Range 10-12
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CW
Cody Whitlock Sep 24, 2025
Google
10/10 overall experience, shipping, customer service, and such a great product!
Review photo 1
S
Sebastian Oct 24, 2025
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
J
Justin Mar 24, 2021
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
N
niceguyr1 Mar 24, 2023
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)