SKU: TRL-D-35-2008-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
346.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1869/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-2008-FU2
346.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Year Range
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unrivaled Strength, Stability Control
What’s Included in the Set?
Adjustable Front Upper Control Arms (TRL-D-35-2008-FU2)
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched strength and longevity for extreme conditions.
Recommended Pairing
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability and drivability!
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 08-09
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
Google
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
E(
Eric Hernandez (savagefit) May 27, 2025
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
ZA
Zen Asher Mar 23, 2025
EA
Eric Ahonen Mar 24, 2021
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+