SKU: TRL-D-35-2008-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
682.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1725/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 4pc Trail Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TRL-D-35-2008-FS4
682.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Complete Front-End Suspension Upgrade for Strength, Stability Control
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched strength and longevity.
Optional Inward Bend for Larger Tires
Recommended Pairing
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts from 0–6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Year Range 08-09
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
Google
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
N
niceguyr1 Mar 24, 2023
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+