SKU: TRL-D-35-2008-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1795/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-2008-FL2
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Year Range
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance Upgrade
What’s Included in the Set?
  • Adjustable Front Lower Control Arms (TRL-D-35-2008-FL2)
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched durability and strength in extreme conditions.
Recommended Pairing:
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade – Includes Cam Bolt Delete Kit
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability and drivability!
  • Adjustability: Adjustable for lifts from 0–6”, allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 08-09
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
OJ
Oldgreg jr Mar 23, 2025
Google
L
luke Mar 24, 2021
D
David Nov 23, 2025
D
Danny Oct 24, 2025
Outstanding customer service to match the high quality parts. This is the go-to company.
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
CM
Cameron Masters Mar 24, 2023
RG
Robert Van Gorder Apr 27, 2025
LM
Logan Matejek May 27, 2025
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+