SKU: TRL-D-35-2003-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1618/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TRL-D-35-2003-K5
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Restore Stability, Improve Handling, and Enhance Ride Quality
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with 5/16” wall thickness, ensuring maximum strength and durability for demanding applications.
Optional Hardware Upgrade for Hassle-Free Installation
A Game-Changing Upgrade for Heavy-Duty Performance
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts 0- 6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Control arms are built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength. The adjustable track bar is made from 1.5” solid steel for maximum rigidity. Control arms feature Rock Jock Johnny Joints on the adjusting end and polyurethane bushings on the fixed end, all greaseable and fully rebuildable.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 03-07 Front Heavy-Duty Adjustable Track Bar
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Replaceable FK Bearings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Series Trail Series
Year Range 03-07
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
Google
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
JL
John Luna Nov 23, 2025
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
EG
Erica Grissom May 27, 2025
RC
Robert C May 27, 2025
CL
Cade Leith Mar 23, 2024
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+