SKU: TRL-D-35-2003-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
346.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1868/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-2003-FU2
346.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Year Range
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unrivaled Strength, Stability Control
What’s Included in the Set?
Adjustable Front Upper Control Arms (TRL-D-35-2003-FU2)
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched strength and longevity for extreme conditions.
Recommended Pairing
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability and drivability!
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 03-07
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Google
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
A
Aaron Mar 23, 2024
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
AL
Aaron Lake Apr 27, 2025
MR
Melanee Raynes Mar 25, 2019
RP
Robin Poole Jul 26, 2025
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
RC
Robert C May 27, 2025
P
Paul Mar 24, 2023
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+