SKU: TRL-D-35-2003-FS4-MRK ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT GRAND CHEROKEE
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27511/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-35-2003-FS4
SKU: TRL-D-35-2003-FS4-MRK
Does not fit Jeep Grand Cherokee ZJ
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 03-07 4pc Trail Series Front Adjustable Control Arm Kit
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
LM
Logan Matejek May 27, 2025
JT
jacob trice Apr 27, 2025
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
RH
Rex Hodges Jun 26, 2025
MR
Melanee Raynes Mar 25, 2019
BB
Brayden Brockey Mar 23, 2024
Got a set of upper control arms for my xj, really impressed with the quality
Review photo 1
A
Aaron Mar 23, 2024
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.