SKU: TRL-D-35-2003-FS4-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27511/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-35-2003-FS4
SKU: TRL-D-35-2003-FS4-MRK
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 03-07 4pc Trail Series Front Adjustable Control Arm Kit
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
SC
Singer Heating and Cooling Mar 25, 2018
Google
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
JF
jacob fezza Mar 24, 2022
RG
Robert Van Gorder Apr 27, 2025
CW
Cody Whitlock Sep 24, 2025
10/10 overall experience, shipping, customer service, and such a great product!
Review photo 1
CM
Craig MacIver May 27, 2025
Got the CAMP version of adjustable control arms and track bars for our 03 TJ with a 3” lift and 33x10.5 KO 2’s. Super beefy bars, great fit and adjustability. Friendly advice and support from Korby at CORE 4X4. Good follow up as well. The ride quality is great as well as the handling. I think it all looks pretty good as well.
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
J
Justin Mar 24, 2021
TW
Travis Walker Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products