SKU: TRL-D-35-2003-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1711/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Trail Series Front Fixed Length End Links
SKU: TRL-D-35-2003-FEL2
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Handling Stability for Your Dodge Ram
What’s Included in the Set?
  • Trail Series Front Sway Bar End Links (TRL-D-35-2003-FEL2)
Key Features Benefits
Engineered for Your Truck’s Height
Please note: We require the height of your vehicle at the time of order to ensure a precise fit.
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Effortless Installation
Final Thoughts
Upgrade today for superior handling and control!
Built With
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Year Range 03-07
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MP
matthew patterson May 27, 2025
Google
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
TG
Travis Grimm Mar 23, 2024
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
JT
Jay Taylor May 27, 2025
JT
jacob trice Apr 27, 2025
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.
MT
Mike T Nov 23, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)