SKU: TRL-D-35-2003-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1711/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Trail Series Front Fixed Length End Links
SKU: TRL-D-35-2003-FEL2
262.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Handling Stability for Your Dodge Ram
What’s Included in the Set?
  • Trail Series Front Sway Bar End Links (TRL-D-35-2003-FEL2)
Key Features Benefits
Engineered for Your Truck’s Height
Please note: We require the height of your vehicle at the time of order to ensure a precise fit.
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Effortless Installation
Final Thoughts
Upgrade today for superior handling and control!
Built With
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Year Range 03-07
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
Google
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
MS
Mr. Smith Nov 23, 2025
Review photo 1
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
GV
Gil Valk Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
MT
Mike T Nov 23, 2025
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)