SKU: TRL-D-35-2000-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1621/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 00-02 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TRL-D-35-2000-K5
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
3 X-Series Options Only Core 4x4
Restore Stability, Improve Handling, and Enhance Ride Quality
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM tubing with 5/16” wall thickness, ensuring maximum strength and durability for heavy-duty applications.
Optional Hardware Upgrade for Hassle-Free Installation
A Game-Changing Upgrade for Heavy-Duty Performance
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts 0- 6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Control arms are built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength. The adjustable track bar is made from 1.5” solid steel for maximum rigidity. Control arms feature Rock Jock Johnny Joints on the adjusting end and polyurethane bushings on the fixed end, all greaseable and fully rebuildable.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel, Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Year Range 00-02
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
ST
Sal Torres May 27, 2025
Google
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
TH
Todd Hume Jan 22, 2026
Their products are great but the service is even better!! Thanks Korby.
MT
Mike T Nov 23, 2025
AP
Ajay Paynter Mar 4, 2026
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
EL
Eric Labrum May 27, 2025
Best customer service I have ever experienced. They are my go to source do to quality and service
RH
Roger Hooks Jun 26, 2025
RC
Ryan Colligan Mar 4, 2026
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+