SKU: TRL-D-35-2000-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
346.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1876/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-2000-FU2
346.45
(Save 15%)
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unrivaled Strength, Stability Control
What’s Included in the Set?
Adjustable Front Upper Control Arms (TRL-D-35-2000-FU2)
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched strength and longevity for extreme conditions.
Recommended Pairing
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability and drivability!
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Construction & Materials
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
B
Ben Mar 24, 2021
Google
MH
mark hinz Mar 2, 2026
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
D
Danny Oct 24, 2025
Outstanding customer service to match the high quality parts. This is the go-to company.
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
DR
David Rogers Aug 25, 2025
Review photo 1 Review photo 2
D
David Nov 23, 2025
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+