SKU: TRL-D-35-2000-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
682.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1710/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 00-02 4pc Trail Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TRL-D-35-2000-FS4
682.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Year Range
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Complete Front-End Suspension Upgrade for Strength, Stability Control
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched strength and longevity.
Optional Inward Bend for Larger Tires
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts from 0–6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Vehicle Ram HD 3500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 00-02
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
NM
Noah Myers Mar 23, 2024
Google
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
RH
R and H H Oct 24, 2025
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
RP
Robin Poole Jul 26, 2025
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+