SKU: TRL-D-35-2000-FL2-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
72.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27498/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-35-2000-FL2
SKU: TRL-D-35-2000-FL2-MRK
72.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
BSH-CB-2892 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Google
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.