SKU: TRL-D-35-1994-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27488/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-35-1994-K5
SKU: TRL-D-35-1994-K5-MRK
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
Google
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
NP
Norb Pranger Oct 24, 2025
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
JS
Jon Stempien May 27, 2025
TM
T Mac Mar 23, 2026
JJ
JT JT Dec 23, 2025
JL
John Luna Nov 23, 2025
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!