SKU: TRL-D-35-1994-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1803/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-1994-FL2
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance Upgrade
What’s Included in the Set?
  • Adjustable Front Lower Control Arms (TRL-D-35-1994-FL2)
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched durability and strength in extreme conditions.
Recommended Pairing:
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade – Includes Cam Bolt Delete Kit
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability and drivability!
  • Adjustability: Adjustable for lifts from 0–6”, allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Year Range 94-99
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
Google
DR
David Rogers Aug 25, 2025
Review photo 1 Review photo 2
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
JT
Jay Taylor May 27, 2025
SH
Shawn Hooten Apr 27, 2025
OK
oleg k Nov 23, 2025
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+