SKU: TRL-D-15-2000-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27413/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-15-2000-K5
SKU: TRL-D-15-2000-K5-MRK
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
S
Sebastian Oct 24, 2025
Google
DW
Derek Whitfield Nov 20, 2025
P
Paul Mar 24, 2023
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
JJ
JT JT Dec 23, 2025
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
A
Aaron Mar 23, 2024
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍