SKU: TRL-D-15-2000-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27413/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-15-2000-K5
SKU: TRL-D-15-2000-K5-MRK
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JT
jacob trice Apr 27, 2025
Google
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.