SKU: TRL-D-15-2000-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1627/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TRL-D-15-2000-K5
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximum Stability, Precision, and Ride Quality
Key Features Benefits
  • Engineered for strength and longevity – Crafted from 1.75” OD DOM Tubing with 5/16” wall thickness, delivering unmatched durability and load-bearing capacity.
Optional Hardware Upgrade for a Hassle-Free Install
A Complete Suspension Overhaul for Maximum Drivability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts 0- 6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Control arms are built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength. The adjustable track bar is made from 1.5” solid steel for maximum rigidity. Control arms feature Rock Jock Johnny Joints on the adjusting end and polyurethane bushings on the fixed end, all greaseable and fully rebuildable.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram 1500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Series Trail Series
Year Range 00-02
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
B
Ben Mar 24, 2021
Google
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
MP
matthew patterson May 27, 2025
CD
Christopher Dami Jun 26, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
J
Justin Mar 24, 2021
Review photo 1
BB
Brayden Brockey Mar 23, 2024
Got a set of upper control arms for my xj, really impressed with the quality
Review photo 1
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
TM
Tony Moller Aug 25, 2025
Awesome parts! Support the older Jeeps! Great customer service.
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+