SKU: TRL-D-15-2000-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1627/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TRL-D-15-2000-K5
907.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximum Stability, Precision, and Ride Quality
Key Features Benefits
  • Engineered for strength and longevity – Crafted from 1.75” OD DOM Tubing with 5/16” wall thickness, delivering unmatched durability and load-bearing capacity.
Optional Hardware Upgrade for a Hassle-Free Install
A Complete Suspension Overhaul for Maximum Drivability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts 0- 6”, allowing fine-tuned caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and precise steering response.
  • Construction: Control arms are built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength. The adjustable track bar is made from 1.5” solid steel for maximum rigidity. Control arms feature Rock Jock Johnny Joints on the adjusting end and polyurethane bushings on the fixed end, all greaseable and fully rebuildable.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Trail Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram 1500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Series Trail Series
Year Range 00-02
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Google
Review photo 1
RD
Reagan D'mello Dec 23, 2025
Love the product. Excellent customer support 👍🏽 …
CD
Christopher Dami Jun 26, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3
RC
Ryan Colligan Mar 4, 2026
GM
George Mar Sep 24, 2025
Review photo 1
LS
Leonard Smith Jan 22, 2026
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024
JT
Jay Taylor May 27, 2025
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
AH
Abbey Hiett Mar 25, 2019
Company finally made things right
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+