SKU: TRL-D-15-1994-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
144.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27401/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-D-15-1994-K5
SKU: TRL-D-15-1994-K5-MRK
144.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 2
CE-9110NRK × 2
BSH-CB-2892 × 2
BSH-CB-2891 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 1994 - 1999
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 94-99 5pc Trail Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
D
DSI Jul 26, 2025
Google
Great products with excellent customer service after the sale
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
K
Korosunagi Jul 26, 2025
D
Don Jul 26, 2025
RH
Rex Hodges Jun 26, 2025
B
Ben Mar 24, 2021
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
N
Nick Sep 24, 2025
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024