SKU: TRK-R-15-2009-RPTB1-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
42.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27375/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRK-R-15-2009-RPTB1
SKU: TRK-R-15-2009-RPTB1-MRK
42.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9112NRK × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ Track Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
Google
JO
Jaime Overmyer Nov 23, 2025
ZA
Zen Asher Mar 23, 2025
8
89Patriot Jan 22, 2026
K
Korosunagi Jul 26, 2025
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.