SKU: TOW-D-35-2008-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT BRONCO
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1832/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TOW-D-35-2008-FL2
Does not fit Ford Bronco
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer unmatched strength and durability for high-load applications.
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 08-09
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JT
jacob trice Apr 27, 2025
Google
DW
Derek Whitfield Nov 20, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
C
Chris Oct 24, 2025
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
LS
Leonard Smith Jan 22, 2026
LM
Logan Matejek May 27, 2025
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
EG
Erica Grissom May 27, 2025
BB
Brayden Brockey Mar 23, 2024
Got a set of upper control arms for my xj, really impressed with the quality
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+