SKU: TOW-D-35-2008-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1832/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TOW-D-35-2008-FL2
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer unmatched strength and durability for high-load applications.
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 08-09
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
Google
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
ZA
Zen Asher Mar 23, 2025
MP
matthew patterson May 27, 2025
JM
Jay Miller Jul 26, 2025
AP
Ajay Paynter Mar 4, 2026
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
BA
bryan angell Jun 26, 2025
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+