SKU: TOW-D-35-2008-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1832/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TOW-D-35-2008-FL2
477.70
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer unmatched strength and durability for high-load applications.
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 08-09
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Google
Review photo 1
VK
Victor Keele Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2
DW
Darin Wuebbels May 27, 2025
Review photo 1
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
S
Sebastian Oct 24, 2025
GM
George Mar Sep 24, 2025
D
David Nov 23, 2025
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
BS
Bailey Smith Mar 23, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+