SKU: TOW-D-35-2003-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1735/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 4pc Tow Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TOW-D-35-2003-FS4
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Complete Control for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer superior durability for high-load applications.
Recommended Pairing
Optional Inward Bend for Larger Tires
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade with Cam Bolt Delete Kit
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 03-07
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MP
matthew patterson May 27, 2025
Google
MP
Mirko Pompili Mar 19, 2026
LM
Logan Matejek May 27, 2025
TM
T Mac Mar 23, 2026
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
NP
Norb Pranger Oct 24, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
JG
James Griffin Jul 26, 2025
Review photo 1
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+