SKU: TOW-D-35-2003-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
367.45
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1761/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Tow Series Front Fixed Length End Links
SKU: TOW-D-35-2003-FEL2
367.45
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
Engineered for Your Truck’s Height
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Proudly Made in the USA
Effortless Installation with All Hardware Included
  • Comes with all necessary Grade 8 hardware for a seamless installation.
  • Direct bolt-on replacement—no modifications required.
Final Thoughts
Upgrade today and take full control of your Ram 2500’s suspension for a stronger, more stable ride!
Built With
Front End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (03–07)
Brand CORE 4X4
Series Tow Series
Year Range 03-07
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
M
Matt Mar 23, 2024
Google
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
WT
William Turton Nov 23, 2025
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MH
mark hinz Mar 2, 2026
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
C
Chris Oct 24, 2025
JM
Jay Miller Jul 26, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)