SKU: TOW-D-35-2000-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
472.45
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1912/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TOW-D-35-2000-FU2
472.45
(Save 10%)
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer unmatched strength and durability for high-load applications.
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, wheel centering, and alignment adjustments for optimized handling.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Upper control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Year Range 00-02
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
Google
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
P
Paul Mar 24, 2023
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+