SKU: TOW-D-35-2000-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1754/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 00-02 4pc Tow Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TOW-D-35-2000-FS4
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Complete Control for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer superior durability for high-load applications.
Optional Inward Bend for Larger Tires
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade with Cam Bolt Delete Kit
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 00-02 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 00-02
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
Google
RH
R and H H Oct 24, 2025
BB
Brayden Brockey Mar 23, 2024
Got a set of upper control arms for my xj, really impressed with the quality
Review photo 1
J
Justin Mar 24, 2021
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
JH
Joe Hu Sep 24, 2025
Amazing! I put all my new control arms and it drives a lot smoother and looks great!!!
P
Paul Mar 24, 2023
RC
Robert C May 27, 2025
MT
Mike T Nov 23, 2025
MS
Mr. Smith Nov 23, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+