SKU: TOW-D-35-1994-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT CHEROKEE
472.45
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1913/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TOW-D-35-1994-FU2
Does not fit Jeep Cherokee XJ
472.45
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Brand
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Color
    Powder coat color for control arms and track bars. Does not affect performance.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer unmatched strength and durability for high-load applications.
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, wheel centering, and alignment adjustments for optimized handling.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Upper control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Series Tow Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 94-99
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Google
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
S
Sebastian Oct 24, 2025
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
AH
Abbey Hiett Mar 25, 2019
Company finally made things right
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
GV
Gil Valk Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
C
Chris Oct 24, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+