SKU: TOW-D-35-1994-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1763/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 4pc Tow Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TOW-D-35-1994-FS4
924.95
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Complete Control for Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness, these control arms offer superior durability for high-load applications.
Optional Inward Bend for Larger Tires
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade with Cam Bolt Delete Kit
Conclusion
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 5/16” wall 1.75” OD DOM tubing, these control arms feature Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation, durability, and reduced suspension bind. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance in extreme conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Tow Series
Year Range 94-99
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
Google
MP
matthew patterson May 27, 2025
TG
Travis Grimm Mar 23, 2024
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
S
Sebastian Oct 24, 2025
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
TM
Tony Moller Aug 25, 2025
Awesome parts! Support the older Jeeps! Great customer service.
OK
oleg k Nov 23, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+