SKU: TOW-D-15-2000-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
168.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27417/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TOW-D-15-2000-K5
SKU: TOW-D-15-2000-K5-MRK
168.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 4
CE-9110NRK × 4
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Tow Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel, Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
RC
Robert C May 27, 2025
Google
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
RD
Reagan D'mello Dec 23, 2025
Love the product. Excellent customer support 👍🏽 …
MP
matthew patterson May 27, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
PM
Paul Melancon Aug 25, 2025
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.