SKU: TOW-D-15-2000-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
168.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27417/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TOW-D-15-2000-K5
SKU: TOW-D-15-2000-K5-MRK
168.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 4
CE-9110NRK × 4
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Tow Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel, Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
LM
Logan Matejek May 27, 2025
Google
CM
Craig MacIver May 27, 2025
Got the CAMP version of adjustable control arms and track bars for our 03 TJ with a 3” lift and 33x10.5 KO 2’s. Super beefy bars, great fit and adjustability. Friendly advice and support from Korby at CORE 4X4. Good follow up as well. The ride quality is great as well as the handling. I think it all looks pretty good as well.