SKU: R-25-2014-AL-RK7 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 5%)
ADD TO CART →
COLOR 12 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1411/image_1920?unique=edc8f61
Ram 2500 14-24 7pc Rear Adjustable Control Arms, End Links, Track Bar kit
SKU: R-25-2014-AL-RK7
(Save 5%)
COLOR 12 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximum Strength, Stability, and Suspension Control
Key Features and Benefits
  • Heavy-duty 7075 aluminum construction – 2.5" OD control arms and 1.75" OD track bar deliver exceptional strength, lightweight performance, and extreme durability.
  • Rock Jock Johnny Joints for superior flexibility – Equipped with massive 3" Johnny Joints, delivering increased articulation, smooth operation, and long-lasting durability.
Designed for Heavy-Duty Performance Complete Suspension Control
Two-Stage Powder Coating for Maximum Durability
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
  • Construction: Built with 7075 aluminum control arms (2.5” OD) and a 1.75” OD track bar for lightweight, durable performance. Rock Jock Johnny Joints (3” diameter) provide superior flexibility and articulation, ensuring a smooth ride and long-lasting durability.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.75” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 2500 2014 - 2024
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 2500 14-24 2pc Rear Fixed length End Links
Ram 2500 14-24 2pc Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 2pc Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 Adjustable Rear Panhard/Track Bar
Vehicle Ram HD 2500 (14–Present)
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Brand CORE 4X4
Year Range 14-24
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Google
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
CM
Cameron Masters Mar 24, 2023
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
TM
Tony Moller Aug 25, 2025
Awesome parts! Support the older Jeeps! Great customer service.
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
AH
Abbey Hiett Mar 25, 2019
Company finally made things right
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)