SKU: R-25-2014-AL-RK5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 5%)
ADD TO CART →
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1450/image_1920?unique=edc8f61
Ram 2500 14-24 5pc Adjustable Rear Control Arms and Track Bar Kit
SKU: R-25-2014-AL-RK5
(Save 5%)
COLOR 11 colors
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximum Strength, Stability, and Performance
Key Features and Benefits
  • Heavy-Duty 7075 Aluminum Construction – 2.5" OD control arms and 1.75" OD track bar provide unmatched strength, lightweight performance, and extreme durability.
  • Rock Jock Johnny Joints for Superior Flexibility – Equipped with massive 3" Johnny Joints, delivering increased articulation, smooth operation, and long-lasting durability.
Recommended Pairing
Engineered for Maximum Strength Suspension Control
Two-Stage Powder Coating for Maximum Durability
Zinc primer base coat for rust prevention and durability.
Top coat available in 10 colors for customization and long-lasting protection.
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.75” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 2500 2014 - 2024
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 2500 14-24 2pc Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 2pc Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 Adjustable Rear Panhard/Track Bar
Vehicle Ram HD 2500 (14–Present)
Brand CORE 4X4
Year Range 14-24
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
Google
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
AP
Ajay Paynter Mar 9, 2026
B
Ben Mar 24, 2021
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
LM
Logan Matejek May 27, 2025
WT
William Turton Nov 23, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.