SKU: R-25-2014-AL-K12 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 5%)
ADD TO CART →
COLOR 12 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1529/image_1920?unique=edc8f61
Ram 2500 14-24 12pc Adjustable Control Arms, End Links, Track Bars, Steering Kit
SKU: R-25-2014-AL-K12
(Save 5%)
COLOR 12 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Most Complete Suspension Steering Upgrade for Ultimate Control and Performance
Key Features and Benefits
  • Heavy-duty 7075 aluminum cold-rolled steel construction – 2.5" and 1.75" 7075 aluminum control arms and rear track bar provide unparalleled strength, longevity, and weight savings.
  • High-strength steering system with "memory" resilience – 2.25” aluminum tie rod and 2” aluminum drag link flex on impact and return to shape, eliminating permanent bends for lasting steering precision.
Unmatched Suspension Control Steering Precision
Two-Stage Powder Coating for Maximum Durability
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Rear Track Bar Built With 1.75” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Drag Link Built With 2” 7075 Aluminum and the Tie Rod is built with 2.25” 7075 Aluminum. Tie Rod and Drag Link use Apex Chassis Forged Rod Ends.
Make Model Submodel Years
Ram 2500 2014 - 2024
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 2500 14-24 2pc Front Fixed length End Links
Ram 2500 14-24 2pc Heavy-Duty Tie Rod, Drag Link Steering Kit
Ram 2500 14-24 2pc Rear Fixed length End Links
Ram 2500 14-24 2pc Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 2pc Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 Adjustable Rear Panhard/Track Bar
Ram 2500 14-24 Front Heavy-Duty Adjustable Track Bar
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Replaceable FK Bearings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Vehicle Ram HD 2500 (14–Present)
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Brand CORE 4X4
Year Range 14-24
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Front, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
Google
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024
RC
Ryan Colligan Mar 4, 2026
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
CW
Cody Whitlock Sep 24, 2025
10/10 overall experience, shipping, customer service, and such a great product!
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
ZA
Zen Asher Mar 23, 2025
OK
oleg k Nov 23, 2025
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)