SKU: R-25-2014-AL-K10 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 5%)
ADD TO CART →
COLOR 12 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1387/image_1920?unique=edc8f61
Ram 2500 14-24 10pc Adjustable Control Arms, End Links, Track Bars Kit
SKU: R-25-2014-AL-K10
(Save 5%)
COLOR 12 colors
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Premium Suspension Overhaul for Maximum Strength, Stability, and Performance
Key Features and Benefits
  • Heavy-duty 7075 aluminum construction – 2.5" and 1.75" 7075 aluminum control arms and rear track bar provide exceptional strength, durability, and weight savings.
Unrivaled Suspension Control Precision Handling
Two-Stage Powder Coating for Maximum Durability
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.5” x 12 TPI - 3.67” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Rear Track Bar Built With 1.75” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints used on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 2500 2014 - 2024
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 2500 14-24 2pc Front Fixed length End Links
Ram 2500 14-24 2pc Rear Fixed length End Links
Ram 2500 14-24 2pc Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 2pc Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 2500 14-24 Adjustable Rear Panhard/Track Bar
Ram 2500 14-24 Front Heavy-Duty Adjustable Track Bar
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Replaceable FK Bearings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Vehicle Ram HD 2500 (14–Present)
Brand CORE 4X4
Year Range 14-24
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Front, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
VK
Victor Keele Sep 24, 2025
Google
Review photo 1 Review photo 2
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
RP
Robin Poole Jul 26, 2025
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
JA
Jonathan Aguilera Jan 22, 2026
OJ
Oldgreg jr Mar 23, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)