J-JT-K12-HWK
J-JT-K12-HWK
100.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
ADD TO CART →
https://core4x4.com/web/image/product.template/24922/image_1920?unique=2d5d26f
J-JT-K12-HWK
J-JT-K12-HWK
SKU: J-JT-K12-HWK
100.00
Not Available For Sale
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Front Lower Control Arm Hardware Kit Includes: 4 5/8” x 4” high grade bolts, 4 5/8” top lock nuts, 8 5/8” flat washers Front Upper Control Arm Hardware Kit Includes: 4 12mm x 80mm high grade bolts, 4 12mm top lock nuts, 8 12mm flat washers Rear Lower Control Arm Hardware Kit Includes: 4 5/8” x 4.5” high grade bolts, 4 5/8” top lock nuts, 8 5/8” flat washers Rear Upper Control Arm Hardware Kit Includes: 4 5/8” x 4.5” high grade bolts, 4 5/8” top lock nuts, 8 5/8” flat washers Front Track Bar Hardware Kit Includes: 2 9/16” x 2.75” high grade bolts, 2 9/16” top lock nuts, 4 9/16” flat washers Rear Track Bar Hardware Kit Includes: 2 9/16” x 2.75” high grade bolts, 2 9/16” top lock nuts, 4 9/16” flat washers
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
J
Justin Mar 24, 2021
Google
Review photo 1
DD
DANIEL DUSSAULT Nov 23, 2025
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽