SKU: D-35-2010-FTB1-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
36.00
ADD TO CART →
https://core4x4.com/web/image/product.template/27539/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for D-35-2010-FTB1
SKU: D-35-2010-FTB1-MRK
36.00
Not Available For Sale
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-8268 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 10-12 Front Heavy-Duty Adjustable Track Bar
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Replaceable FK Bearings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
TW
Travis Walker Sep 24, 2025
Google
Review photo 1 Review photo 2
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
ST
Sal Torres May 27, 2025
WT
William Turton Nov 23, 2025
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
TH
Todd Hume Jan 22, 2026
Their products are great but the service is even better!! Thanks Korby.
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!